Kategorie

Biomasa, czy inaczej biopaliwo, to coś na co ekolodzy patrzą, jak na rozwiązanie wszelkich problemów dzisiejszych czasów i rozwoju przemysłu. Natomiast jak wszystkie technologie – ma również jakieś wady.

Zalety biopaliw
Może zatem od początku. Najpierw warto nakreślić plusy, których de facto jest zdecydowanie więcej niż minusów. Ze spalania biopaliwa otrzymujemy energię w czystej postaci. Drugą ważną kwestią jest brak zanieczyszczania środowiska w trakcie procesu jej spalania. Patrząc na to, jak wygląda spalanie węgla – jest to korzyść ogromna. Porównując dostępność energii słonecznej czy też wiatrowej, to bioenergia jest czymś praktycznie stałym ze względu na swoją różnorodność pochodzenia – może pochodzić z odpadów produkcyjnych bądź też upraw dedykowanych pod pozyskiwanie energii zielonej.

Biomasa

Źródło: ekoenergia.pl

Z biomasy można wytworzyć energię opałową, może służyć jako komponenty w przemyśle kosmetycznym czy gastronomicznym. I jako ciekawostka – oleje roślinne mogą być wykorzystywane jako paliwo do samochodów z silnikiem diesla.

Jeszcze jedna korzyść, która wydaje się być mało istotna, choć naprawdę taka nie jest, to że proces spalania biomasy sprawa, że pozostaje bardzo mało produktu ubocznego – popiołu.

 

Wady biopaliw
Często niestety biopaliwa zawierają zbyt dużo wilgoci, co powoduje naturalnie mniej efektywne spalanie, a co za tym idzie uzyskuje się mniej energii. Jak z każdą uprawą, tak również tutaj, jeśli będzie mieć kontakt z jakimiś chemikaliami, jak choćby nawozem – to dokładnie to samo przedostanie się później do powietrza. I ostatnia kwestia do duże dedykowane plantacje – takowe wpływają na lokalny ekosystem i zmniejszają jego naturalne zróżnicowanie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Maj 2015
P W Ś C P S N
    Lip »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031