Kategorie

Zjawisko fizyczne jest przemianą, na skutek której zmieniają się właściwości fizyczne ciała lub obiektu fizycznego. Do takich zjawisk należy zjawisko fotowoltaiczne inaczej zwane zjawiskiem fotoelektrycznym zaworowym, opiera się ono na powstaniu siły elektromotorycznej mając miejsce w ciałach stałych pod wpływem padającego na nie promieniowania elektromagnetycznego.

Zjawisko fotowoltaiczne ma za zadanie przekazać poszczególnym elektronom energii pochłanianej przez ciało fotonów.

Należy ono do zjawisk fotoelektrycznych wewnętrznych co oznacza, że nośniki ładunku są przesyłane pomiędzy pasmami energetycznymi, na skutek naświetlania promieniowaniem elektromagnetycznym, na przykład światłem widzialnym, o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu. Istnieje również zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne i polega ono na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu.

Odkrycie i wyjaśnienie zjawiska fotowoltaicznego zawdzięczamy Albertowi Einstan’owi, który w 1905 roku skorzystał z hipotezy kwantów, która została przestawiona przez Maxa Plancka w 1900 roku. Efekt fotoelektryczny swoje zastosowanie znalazł w fotokomórkach, bateriach słonecznych, fotopowielaczach, noktowizorach, fotodiodach czy elementach CCD w aparatach cyfrowych. Przez te urządzenia jest pochłaniane światło i wykorzystywane jest do wytwarzania prądu elektrycznego i generowania ładunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Luty 2016
P W Ś C P S N
« Lip   Mar »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29