Kategorie

Kolektory słoneczne są to urządzenia do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia słoneczna, która dociera do kolektora przemieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła. Mogą nim być ciecz ( na przykład glikol, woda) lub gaz (na przykład powietrze).

Kolektory słoneczne można podzielić na: płaskie, płaskie próżniowe, próżniowo – rurowe, skupiające i specjalne. Kolektory słoneczne płaskie dodatkowo dzieli się na cieczowe, gazowe i dwufazowe. Urządzenie to składa się przeźroczystego pokrycia, wymiennika ciepła, absorbera oraz izolacji. Płaskie kolektory służą nawet do 25 lat. Zastosowanie przede wszystkim znalazły na budynkach mieszkalnych. Kolektory słoneczne płaskie wykorzystuje się z najczęściej do ogrzewania ciepłej wody, a także do ogrzewania pomieszczeń.

Kolektory próżniowo – rurowe zbudowane są z rur próżniowych i niektóre urządzenia posiadają dodatkowo zwierciadło. Wydajność tych kolektorów jest trochę większa niż kolektorów płaskich, ale są droższym rozwiązaniem. Nabywając ten rodzaj kolektora należy zwrócić uwagę, że są one mniej odporne na niektóre warunki atmosferyczne, takie jak grad czy śnieg.

Kolektory skupiające promienie słoneczne są wysyłane (odbijane) w kierunku absorbera, który również jest zamiennikiem ciepła. Te kolektory występują prawie zawsze cieczowe.

Kolektory słoneczne mogą być montowane w już istniejących budynkach lub nowo powstających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Marzec 2016
P W Ś C P S N
« Lut    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031